Saugi vaikams virtuvė

Virtuvė yra namų širdis - vieta, kurioje šeima susirenka kartu ir praleidžia daug laiko. Kita vertus, virtuvėje vaikai susiduria su papildomais pavojais: karšti puodai ir indai, pavojus nudegti nuo orkaitės ar viryklės, aštrūs peiliai ir stalo įrankiai... Virtuvės turi sąlyginai mažai laisvo ploto, todėl mažyliui atsiranda pavojus atsitrenkti į kampus, kažką netyčia užkabinti ir pan. O Jūsų mažylis taip nori viską pats pabandyti, pažaisti ar padėti tėveliams...

Būtent virtuvėje mažyliai patiria daug pavojingų traumų - apsinuodijimų, nudegimų, įsipjovimų, kritimų. Beveik visų traumų, patirtų virtuvėje, galima išvengti tinkamai suplanavus virtuvės įrengimą ir žinoma, prižiūrint vaikus. Taigi, šiek tiek apie saugumą virtuvėje - visiems šeimos nariams.

 

 Ribokite vaikų galimybes patekti į pavojingas patalpas

 Praėjimuose iš vaikų kambario, į laiptines arba į virtuvę įsirenkite uždaromus apsauginius vartelius - taip būsite tikri, kad mažyliai nepateks į pavojingas patalpas tuo metu, kai Jūs negalite jų prižiūrėti. Standartiniai varteliai tekainuos apie pusantro šimto litų, o juos sumontuoti paprasta.

 

Mūsų patarimai renkantis apsauginius vartelius:

  • Išsiaiškinkite kaip varteliai montuojami. Dabar rinkoje yra daug modelių, kuriuos montuojant nereikia nieko gręžti ar klijuoti - tiesiog sukdami du varžtus, įspaudžiate vartelius praėjime.
  • Pirkdami vartelius būtinai rinkitės vartelius su automatinio užsidarymo funkcija - taip jūs niekada nepamiršite vartelių neuždarytų. Beje, ši funkcija labai patogi namie auginantiems šunis ar kitus gyvūnus - jūsų augintinis nepateks į jam draudžiamas patalpas.
  • Standartiniame apsauginių vartelių komplekte pateikiamos detalės, skirtos įremti varteliams į sieną arba į staktą. Tačiau ne problema, jei vartelius reikia įremti į apvalų turėklą - tam skirtos Y formos atramos.
  • Paprastai vartelių plotis pritaikytas standartiniams praėjimams iki 70-80 cm pločio. Jei Jūsų praėjimas platesnis - naudokite vartelių praplatinimus. Mūsų puslapyje siūloma speciali galimybė filtruoti siūlomus vartelių modelius pagal norimą angos plotį - taip Jūs iš karto patogiai matysite tik Jums reikalingus vartelius ir lengvai palyginsite kainas.

Pasižiūrėti Jums tinkamus vartelių modelius galite čia.

 

Naudokite maitinimo kėdutes

Maitinimo kėdutės yra ne tik patogios maitinant mažylius, bet ir papildoma saugumo priemonė - besiruošdami virtuvėje, jūs negalite visą laiką stebėti kūdikio. O maitinimo kėdutė bus saugi vieta, kurioje kūdikis sėdės saugiai ir nevykdydamas savo pavojingų virtuvės "tyrinėjimų". Keletas patarimų besirenkant kėdutes:

  • Daugumoje virtuvių yra mažai vietos, todėl iš anksto pagalvokite kur laikysite maitinimo kėdutę, kai jos nenaudojate ir kiek ši maitinimo kėdutė yra kompaktiška
  • Patogu, kai maitinimo kėdutė suglaustomis kojomis pati stovi palei sieną.
  • Maitinimo kėdutė tikrai "paragaus kūdikio maisto"  - įsitikinkite, kad jos audeklai ir maisto padėklas lengvai plaunami.
  • Augančios ir transformuojamos kėdutės - daugelis kėdučių turi reguliuojamus aukščius - todėl jos bus naudojamos ne tik auginant kūdikius, ir bet ir vaikams iki 6-7 metų. Jei turite pakankamai vietos, rekomenduojame Klups Agnieszka maitinimo kėdutes, kurias paaugus vaikui galima transformuoti į vaiko staliuką su kėdute.
  • Patogu, kai maitinimo kėdutės kojos turi ratukus.
  • Daugelis maitinimo kėdučių turi papildomus krepšius. Krepšys patogus susidėti įvairiems maitinimo reikmenims, nors jis daugiau reikalingas tiems, kas planuoja daugiau laikyti maitinimo kėdutę išskleistą prie stalo

Plačiau apie maitinimo kėdutes galite sužinoti čia.

 

Orkaitės

 Orkaitę montuokite saugiame ir patogiame aukštyje - taip Jūs patogiai matysite orkaitės vidų, o mažyliai nepasieks orkaitės.

 

 

 

Įsitikinkite, kad prisilietus prie orkaitės durelių, jos nenudegins. Daugelis orkaičių turi specialų neįkaistantį orkaitės durelių paviršių. Tačiau, jei Jūsų orkaitės durelės gali nudeginti - būtinai sumontuokite

orkaitės durelių apsaugą

- taip Jūs apsisaugosite patys ir apsaugosite savo mažylį.

Mažyliams labai rūpi orkaitės rankenėlės - tokios blizgančios ir taip įdomiai besisukančios)) Jei mažylis gali pasiekti orkaitės rankenėles, patariame naudoti orkaitės rankenėlių apsaugas.

  

Viryklės paviršius ir ant jo esantys karšti maisto ruošimo indai.

 

 

 

 

Vaikas gali rankute prisiliesti prie deginančio paviršiaus - arba dar blogiau - užsiversti ant savęs plikinantį turinį. Tokie nusiplikinimai yra ypatingai pavojingi dar ir todėl, kad apsiplikius riebalais, juos sunku greitai nuplauti bei užkrečiamos po nuplikymo atsirandančios žaizdos.

Jūs galite apsaugoti savo vaiką, naudodami viryklės paviršiaus apsauginę tvorelę - ją paprasta sumontuoti, lengva atlenkti, kai Jums reikia dirbti, o vaikutis bus saugus.  

 

Kampų apsaugos

 

 

Virtuvės dažniausiai yra prigrūdamos baldų ir technikos, o laisvo ploto vaikščiojimui lieka nedaug. Todėl judrūs vaikai virtuvėje dažniau užsigauna į baldų kampus.

Kampų apsaugos apsaugos Jūsų mažylius išvengs nuo kelių papildomų gumbų, o gal ir nuo rimtesnių raumų. Aštriems kraštams galima naudoti minkštą apsauginę kampų juostą.

 Plačiau apie baldų apsaugas vaikams

 

Stalčių ir spintų durelių užraktai

 

Virtuvės stalčių ir spintų turinys yra ypatingai pavojingas vaikams- juk čia laikomi indai, aštrūs įrankiai, dūžtantys ir pjaunantys stikliniai indai, maisto priedai, kurių perdozavimas pavojingas. Būtinai naudokite spintų ir stalčių apsaugas nuo atidarymo. Galimi tokie atidarymo apsaugų tipai:

-          Universalios juostos - gaminamos iš silikono arba tvirtos medžiagos. Šios juostos tvirtinamos lipukais arba klijais. Todėl baldas nepažeidžiamas - apsaugą nuėmus viską galima nuvalyti ir baldas bus kaip naujas

-          Magnetiniai užraktai - iš vidinės baldo pusės prisukamas užraktas. Prie durelių išorės pridėjus magnetinį -raktą - kortelę arba spec. rankenėlę, užraktas atšoka. Tokiu būdu Jūsų baldų išorinis fasadas išlieka kaip naujas, o virtuvė tampa saugi.

-          Galima paprasčiausiai surišti dvi viena kitos esančias rankenėles. Ieškantiems patogesnio ir estetiškesnio sprendimo, siūlome įsigyti universalų užraktą.

-          Įvairūs užraktai, kuriuos gali atrakinti tik suaugęs, paspaudęs atitinkama kryptimi. Šių užraktų veikimas pagrįstas principu, kad vaikai ne visada supranta, kaip veikia tam tikri mechanizmai arba nesugeba vienu metu atlikti dviejų judesių vienu metu. Pvz.: REER užraktas spintoms arba REER užraktas stalčiams 4 vnt rinkinys

-    Patogiai ir greitai dvipusės lipnios juostos pagalba montuojamas REER universalus kampinis užraktas stalčiams ir spintoms

 Plačiau apie baldų apsaugas vaikams

Durų apsaugos

 

Visose patalpose, ne tik virtuvėje, durys yra papildomas pavojaus šaltinis vaikams. Privėrimai tarp durų yra bene dažniausia namuose vaikų patiriama trauma, o pasekmės gali būti nuo paprasčiausio gumbo iki tarpduryje sutraiškytų pirščiukų. Jūsų apdairumas gali užkirsti kelią beveik visoms galimos vaikų traumoms tarp durų. Siūlomos tokios durų apsaugos priemonės:

  • Ant grindų dedami durų stabdžiai - kai nereikia juos lengvai paimsite arba perkelsite kitur, o kai reikia - būsite tikri, kad durys saugios
  • Ant durų krašto dedamos apsaugos, neleidžiančios durims pilnai užsidaryti.
  • Durų viršuje montuojamas pneumatinis durų stabdis - prieš užsidarant durims, jos yra sustabdomos ir vaikas spėja patraukti pirščiukus. Šio stabdžio privalumas ir tas, kad namuose nebebus nemalonaus trankomų durų garso.
  • Apsauga nuo pirštų privėrimo- juostelė, klijuojama vidinėje durų pusėje. Ši juostelė armonikos principu darinėjasi kartu su durimis, tačiau į tarpą vaikas pirščiukų nebeįkiš. Privėrus pirštus vidinėje durų pusėje, patiriamos ypatingai skausmingos ir sunkios traumos, todėl kai kuriose ES šalyse šias apsaugas privaloma naudoti vaikų darželiuose ir kitose patalpose, kur yra daug vaikų.

 Plačiau apie durų apsaugas vaikams

 

Atsargiai - elektra

 

Elektros prietaisų keliamas pavojus virtuvėje padidėja dar ir dėl to, kad virtuvės grindys arba kiti paviršiai gali būti aplieti vandeniu arba drėgni. Patariame su elektros prietaisais imtis šių saugumo priemonių:

-          Venkite atvirose vietose pratiestų elektros prietaisų laidų - užslėpkite juos už baldų, plintusų arba jei neįmanoma - susukite ir susekite laikikliais, kurių galima įsigyti bet kurioje specializuotoje parduotuvėje

-          Naudokite rozečių apsaugas. Patariame rinktis rozečių apsaugas, kurioms nereikia specialaus rakto (kai reikia, ne visada jį rasite savo namuose). Siūlome rinkti rozečių apsaugas, leidžiančias įkišti kištuką paprasčiausiai jį pasukant arba pastumiant. Rozečių apsaugų nereikia gręžti ar kitaip sudėtingai montuoti - jos paprasčiausiai klijuojamos lipukų pagalba.

-          Išjunkite elektros prietaisus iš elektros, kai jų nenaudojate. Įsitikinkite, kad prietaisų laidai nėra nukarę nuo baldų krašto - kur vaikui gali būti smalsu juos patraukti.

Plačiau apie elektros apsaugas vaikams                                                                                                                      

Virtuvėje turėkite paaukštinimą - laiptelį.

 Didesni vaikai nori dalyvauti jums ruošiant maistą. Kita vertus, jie atranda netikėčiausius būdus užsikarti ten, kur jiems reikia. Laipteliai leis jiems matyti, ką jie liečia ir leis išvengti kritimų nuslydus nuo lipimui neskirtų paviršių.

Paaukštinimo stovelius - kėdutes galite išsirinkti čia.

 

Nelaikykite vaikui pasiekiamoje vietoje smulkių dalykų

Vaikai iki 3 metų pasaulį pažįsta per burną, todėl visus daiktus bando paragauti. Pasirūpinkite, kad vaikas nepasiektų smulkių detalių. Prekyboje galima įsigyti specialų matuoklį, į kurio pagalba galite pamatuoti, ar vaikui nėra paspringimo pavojaus.

 Jokiu būdu nelipdykite ant šaldytuvo ar orkaitės magnetukų - prarytas magnetas vaikui kelia didelį pavojų.

Be abejo, jokios apsaugos priemonės nepakeis atidžios ir rūpestingos vaiko priežiūros. Tačiau būsime laimingi, jei mūsų patarimai leis išvengti bent vienos - kitos kūdikio ar vaiko traumos virtuvėje.

Džiaugsimės gavę Jūsų laiškus su atsiliepimais arba Jūsų patirtimi el. paštu [email protected].