Rogės - žiemos transporto priemonė, kuri važiuoja ant pačiūžų. Rogės gali būti traukiamos arklių, jaučių, šunų, netgi varomos variklių, tačiau mus labiausiai domina vaikiškos rogutės - tokias paprastai traukia arba pats mažasis važiuotojas, arba jei jis ne nuotaikoje arba ne formoje - jo tėveliai, seneliai ir kiti prijaučiantys.

Mokslininkai teigia, kad rogutės Lietuvoje pradėtos naudoti XIII amžiuje. Žinoma, tai yra netiesa - mes manome, kad roges pirmykščiai žmonės pradėjo naudoti, iš karto po to, kai išlipo iš medžio ir ant lapo smagiai nučiuožė nuo kalniuko... Arba net anksčiau... Taip ir prasidėjo technologinės rogučių išradėjų lentynės...

Senovinės rogės

Pirmosios roges buvo labai pažangios - juk tai buvo pirmoji transporto priemonė iki buvo išrastas ratas. Bet kiek sunkokos..:))

Pirmosios roges - sunkokos

O štai kalbant apie egiptiečių roges, puikiai tinka patarlė: "Pamažu, pamažu su rogėmis per smėlį"

Egiptietiskos roges

 

Manome, kad taip ir atsirado patarlė: "Myli važinėtis, mylėk ir roges į kalną užsitempti.."

O štai šios rogės jau buvo gerokai lengvesnės:

Senosios roges is medzio rasto

- Ar rogės, ar ratai - tas pats biesas - pasikrapštė galvas meistriukai ir ėmė galvoti kaip padarytii dar lengvesnes roges:

 

Medines termpiamos roges

senovines roges vaikams

O tuomet eskimų startuoliai sugalvojo, kad roges su stūmimo rankena - tokias rogutes galima ne tik tempti, bet ir stumti. Mokslininkai sako, kad taip mažiau apkraunami sąnariai - taigi šia esakimų gudrybe patartume pasinaudoti ir savo pirkejams.

Eskimu roges su stumimo rankena

Vokiečių meistrai sukurdavo įmantrias ir dailias roges su stūmimo rankena:

Dailios roges su stūmimo rankena

O štai apie tokias roges puikiai tinka pasakymas: "-Važiuoja kaip Pilsudskis per šventą Joną su rogėm":

medines drozinetos roges

Senovinės rogės būdavo tikrai gražios:

medines roges su atlosu

roges vaikams

O štai kaip dailiai atrodė pintos rogutės - lengvos, patogios ir gražios:

pintos roges

 

Ir tada rogučių važinėtojai, o ypatingai - rogučių tempėjai ir stūmėjai ėmė suvokti patarlės prasmę: "Mėgsti važinėtis, mėk ir rogutes vežioti". Tai yra rogutės turi būti kuo lengvesnės.... Štai kai kuriose Atlanto vandenyno salose naudojamos ypatingos rogės - taboganai.

 Taboganais vadinamomis medinės rogės, kurias nuo maždaug 1-2km kalnų asfaltuotų gatvelių žemyn stumia ,,vadeliotojai”. Kalnų keliukai neretai būna statoki, tad taboganai gali išvystyti tikrai neblogą greitį – net iki 40-45km/val.

roges - taboganai

 

Šiuolaikinės rogės yra lengvos, tvirtos ir lengvai valdomos:

Medinės rogės yra lengvesnės, jaukesnės, ypač tinka mažesniems vaikams. Apie tokias roges sakoma: "-Kieno rogėse sėdi, to ir dainą trauk...". Stūmimo rankeną, kai jos nebereikės lengvai nuimsite ir mažylis galės važinėtis savarankiškai

Medines roges su stūmimo rankena

Metalinės rogės yra labai tvirtos, tiesa, kiek sunkesnės. Metalinės rogutės turi visus dalykus, kurių Jums gali prireikti - tempimo virvutes, patogius nuimamus atlošus, nuimamas stūmimo rankenas - taigi jų užteks ilgam:

Kada pirkti roges

Dar žiloje senovėje lietuviai suprato, kad lietuviškos žiemos yra trumpos, ir todėl roges reikia įsigyti ne tada, kai iškrenta sniegas, o kiek anksčiau:

- Per šventą Mikalojų pamesk ratus, taisyk roges, imk ilgus batus.
- Geras gaspadorius vasarą taiso roges, o žiemą ratus.

Rogės akcija

 Sveikiname, Jūs iki galo perskaitėte mūsų straipsnį apie roges ir jų evoliuciją. Todėl mes turime Jums pasiūlymą - įsigykite vaikiškas roges su akcija.

Rogutės Plius akcijos sąlygos:

Rogės su šiltu vokeliu

 

  • Užsakykite roges su pašiltintu vokeliu.
  • Užsakydami įrašykite nuolaidos kupono kodą "rogutes plius".
  • Gaukite 20% nuolaidą vokeliui. Vienam apsipirkimui galima naudoti tik vieną nuolaidos kodą

 

 

Turite senovinių rogių nuotraukų - mielai jomis pasidalinsime, o roges pas mus nusipirksite su papildoma nuolaida.